ÇELİKHAN

ÇELİKHAN

ÇELİKHAN HAKKINDA

2015 adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre Çelikhan ilçesinin merkez nüfusu 8.405, sokak ve köy sayısı ise 15.213’tür. Çelikhan İlçesi, doğusunda Sincik İlçesi, batısında Malatya’nın Doğanşehir İlçesi, güneyinde Adıyaman İli, kuzeyinde ise Malatya İli Yeşilyurt İlçesi’ne bağlıdır. İlçede 1 belde ve 17 köy bulunmaktadır. İlçe ve köylerin yerleşimleri genellikle dağlık ve engebelidir. Çelikhan ilçesi Adıyaman’a 56 km, Malatya’ya 57 km uzaklıktadır. Malatya ile Adıyaman arasında yüksek dağlar arasında kurulmuş ve Güneydoğu Torosların devamı niteliğinde bir bölgedir. İlçe merkezi deniz seviyesinden 1388 metre yüksekliktedir. Bu bölgedeki arazi, ağırlıklı olarak karasal bir iklime sahip dağlık ve engebelidir. Kışın karlı ve soğuk, yazın ise sıcak ve kuraktır. Ancak rakımın yüksek olması nedeniyle Adıyaman İli ve bölgelerine göre yaz mevsimi oldukça serin geçer. Bölgedeki en yüksek dağı deniz seviyesinden 2700 metre yükseklikteki Akdağ’dır. En önemli akarsuları Bulam ve Abdulharap akarsularıdır.

ÇELİKHAN TÜTÜNÜ

Çelikhan tütünü veya Adıyaman tütünü https://adytutun.info,http://tutunal.net boğazı yakmayan ve Adıyaman’a özgü, özellikle Çelikhan yöresine özgü bir tütün türüdür. Benzer türlerden ayıran en belirgin özelliği kötü bir tat bırakmamasıdır. Bu çeşit kurutulup doğrandıktan sonra Arap kâğıdına sarılarak içilir. 2002 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescil edilmiştir. Adıyaman Ovası’nda yetiştirilen tütüne Adıyaman Tütünü, Chelihan İlçesi’nin dağlık bölgesinde yetiştirilen tütüne ise Chelihan Tütünü denir. Farklı bölgelerde yetişen bu bitkiler anatomik olarak farklıdır. Dağlık alanların coğrafi koşulları ve farklı üretim teknikleri nedeniyle Çelikhan’da yetiştirilen tütünler daha büyük olabilir.

Çelikhan tütünü, Adıyaman Çelikhan ilçesinde yetiştirilen tütünün adıdır. Adıyaman Tütün ve Çelikhan Tütün zaman zaman karıştırılır. Ancak Çelikhan’da yetiştirilen tütün, Adıyaman’da yetiştirilen tütünden bir kat daha iyidir. Çelikhan’ın dağ yapısı ve iklimi nedeniyle tütünü iri yapraklı ve kalitelidir. Hoş bir aroması vardır ve içimi çok hoştur. Rahatsız etmez ve hoş olmayan bir kokusu yoktur.

Tütün Satın Al

Çelikhan Dağı tütünü kalitesiyle uygun fiyata tanışmak isteyenlere satış yapmaktayız. 1 kg fiyatı sadece 120 liradır. Adıyaman Çelikhan’da uzun yıllardır tütün yetiştiriyoruz ve size en kaliteli tütünü sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir