Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır? Yerli tütünün değerinin anlaşılmasıyla  Adıyaman Tütün satışları patlama yaşıyor. Bu durum hem üreticiler hem de satıcılar için sevindirici olsa da maalesef yeni dolandırıcıların ortaya çıkmasına neden oluyor. En önemlisi Adıyaman Çelikhan adını kullanan dolandırıcılar, getirdikleri meçhul tütünü kaliteli organik tütün olarak satmaya çalıştı.

Bu amaçla bugün kaliteli tütün nasıl anlaşılır ve özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Daha sonra tütün alırken bu hususlara dikkat ederseniz yerli tütünümüzün aslında ithal sigaralardan çok daha iyi olduğunu göreceksiniz. Öncelikle ülkemizde yetiştirilen tütünlere bir göz atalım.

Kaliteli Hakiki Tütünün Güvenilir Adresi  https://adytutun.info ve http://tutunal.net

Türkiye’de Üretilen Tütünler

Türkiye’de üretilen tütün Türkiye’nin coğrafi yapısı tütün üretimine çok uygundur. Bu nedenle tütün hemen hemen her bölgede üretilmektedir. Aşağıda, tütünün çeşitli bölgelerdeki özelliklerinden kısaca bahsedilmiştir: Ege Tütün Ege bölgesinde tütün, düşük nikotinli, yavaş yanan ve hoş kokulu bir tütündür.Sert karışımların sertliğini azaltma, hafif karışımları tatlandırma ve nötr karışımlara koku katma özelliğinden dolayı sigara üreticileri tarafından aranır. Çoğu ihraç ediliyor.

Marmara Bölgesinde Tütün:

Bu bölgedeki tütünler, Ege ve Karadeniz bölgelerindeki tütünlere benzerdir. Marmara bölgesinin ekolojik ve toprak özelliklerinden dolayı polikültür tarım üretimi yapılmakta ve tütün üretimi azalmaktadır. Bölgenin tütüne uyguladığı fiyat politikası, tütün üretimini yok olmanın eşiğine getirdi.

Karadeniz’de Tütün:

Karadeniz bölgesindeki tütün, son derece düşük nikotin içeriğine sahip, küçük boyutlu, kırmızı, açık kırmızı, ince damarlı, ince nektarlı, yüksek elastikiyetli, tam dumanlı ve tatlı kokulu bir tütündür.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tütünü:

Son yıllarda bölgenin üretim alanı ve çıktısı önemli ölçüde arttı ve çıktı ülkede ikinci sırada yer alıyor. Tütün üretim alanları arasındaki mesafe nedeniyle toprak yapısı çok farklıdır, ekolojik koşullar farklıdır ve üretilen tütün yaprağı çeşitleri de farklıdır. Büyük ebatlı tütün ve küçük ebatlı tütün ile üretilmektedir. Bu bölgedeki tütünün fiziksel ve harmanlama özellikleri Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerindekilerden oldukça farklıdır. Bu alandaki tütün, duman ve koku açısından Virginia tipi tütüne benzer. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki tütünler de bunun içinde gruplandırılabilir.

Tütünün sertliği büyük ölçüde nikotin içeriğine bağlıdır. Tütün dört farklı sertliğe ayrılır: hafif, orta, sert ve tatlı ve sert. Tütün satın almadan önce, ne kadar sert sigara içebileceğinizi belirlemelisiniz. İlk kez sigara içiyorsanız, birkaç denemeden sonra satın almak daha mantıklı. Bizden satın alırsanız daha önce hangi sigaraları içtiğinizi söylemeniz yeterlidir. Çelikhan Tütün’ü bu kıvamda gönderiyoruz. Yeni başlayanlar orta ve tatlı sert tütünü karıştırabilir. Orta sertlikteki tütünün tatlı ve sert tütünden biraz daha ağır olduğunu unutmayın. Tütünün sertliğini değiştiren bir diğer faktör de nemdir. Tütününüz çok kurursa kıvamı çok sert olur. Ama aşırı nemlendirmeyin. Aksi takdirde nefes almayacak ve kısa sürede bozulacaktır.

Tütünün Kokusu

Tütünün kokusu yanmadan önce ve sonra tamamen farklıdır. Uzun süre tütün kullanmış kişiler, tütünün kalitesini kokusundan anlayabilecekleri noktaya gelebilirler. Öncelikle yanmamış tütünün kokusundan bahsedelim. Tütün kalitesiz ise, acı ve keskin bir kokuya sahip olacaktır. Kokusunu aldığınızda boğazınız yanacaktır. Ayrıca gübre ve ot gibi kokan ve kalitesiz tütün olan tütünler de vardır. Yanmış tütün kokusu ağır olmamalıdır. Sigara içenleri ve çevredekileri rahatsız eden güçlü bir kokusu varsa, o zaman kalitesiz tütündür. Düşük kaliteli tütün kokusu kısa sürede ellerinize ve başınıza nüfuz eder. Bu çok rahatsız edici bir koku.

Tütün Rengi

Tütünün kalitesini gösteren bir diğer önemli detay ise rengidir. Ancak her bölgedeki tütünün rengi farklıdır. Tütün bazı bölgelerde altın renginde olsa da bazı bölgelerde kırmızı olabilir. O yüzden bu konu hakkında çok fazla yazmayacağım.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.